Chcete z dítěte tanečníka či pěvecké eso? Houpejte ho na klíně!

Když rodiče při rytmech z rádia houpají své dítě na kolenou, možná ani netuší, že v něm posilují talent budoucího tanečního či pěveckého mistra. Odborníci z kanadského Hamiltonu totiž dokázali, že houpání dětí do taktu během reprodukované hudby může posilovat cit pro rytmus. Zvláště u nadaných rodičů se pak muzikální schopnosti silně přenášejí.

A příkladů je v rodinách hudebníků mnoho. Otcové i matky pro veřejnost známí jako světoví zpěváci a tanečníci často svými dětmi třesou do rytmu již od kolébky. Podobně se choval například také Bob Dylan, takže dnes je jeho syn Jakbo nadaný zpěvák i kytarista. Dokonce je členem skupiny The Wallflowers. Dalším příkladem může být hudebník Sean Lennon, syn rodičů Johna Lennona a Yoko Ono. Ale rytmické pohupování miminek nevede jen k výchově nadaných hudebníků, kanadští psychologové uvedli, že z nich mohou být také budoucí taneční mistři.

Psycholožky Jessica Philipsová-Silverová a Laurel Trainorová z McMaster University v kanadském Hamiltonu sledovaly skupinku sedmiměsíčních dětí. Polovinu dětí určitý čas pohupovaly na klíně v rychlém rytmu marše, druhou v pomalejším rytmu waltzu. Když poté děti vrátily rodičům a pustily oběma skupinkám najednou hudbu, každý kojenec se pak pohupoval v rytmu, v němž ho předtím houpaly psycholožky.

Podle kanadských expertek ale děti nebyly schopné pohybu ve svém rytmu v náručí rodičů, jež se pohybovali v jiném taktu. Pro kojence je totiž důležitý právě rytmus rodiče, jež se snaží napodobovat. A od talentovaných rodičů ho mohou pochytit a rozvinout tak svůj talent.